HomeO násAko riešiť nadváhu a obezitu

O NÁS

Víta Vás Bea...

Predstavím vám v krátkosti čo Centrum Bea (tak ho bežne voláme) je, a čo v ňom nájdete.

Centrum zdravia, krásy a oddychu Bea vzniklo v roku 2003. Už z jeho názvu sa dozviete, že v ňom nájdete starostlivosť o zdravie, krásu a oddych veľmi potrebný v tejto dnešnej uponáhľanej dobe. Táto doba prináša rôzne stresové situácie, ktoré nepriaznivo pôsobia na zdravie človeka. Nesprávna životospráva takisto nepridá ani na zdraví, ani na kráse. Všetci chceme byť zdraví, dobre vyzerať, pôsobiť príťažlivo... 

Čítať ďalej

Ako riešiť nadváhu a obezitu

Ako riešiť nadváhu a obezitu

Nadváha a obezita sú spolu s fajčením jednými z najrizikovejších faktorov ohrozujúcich zdravie.

Prečo vlastne priberáme? Priblížim vám to v tomto článku.

Nadváha a obezita vznikajú pri vytváraní nadmerných zásob tuku. Telesného a viscerálneho, ktorý je priamo nalepený na vnútorných orgánoch, a tým sťažuje ich funkciu. Cvičenie je super, hlavne pri zbavovaní sa telesného tuku, ale s viscerálnym tukom nám pomôže jedine nastavenie správneho stravovania, ktoré bližšie vysvetľujem na Poradenstve – účinné chudnutie.

Treba vedieť, že spaľujeme aj keď jeme. Úžasné! Ale, keď jeme správne, nie keď hladujeme. Akákoľvek rýchla diéta skrachuje práve pre tento obranný mechanizmus.

 

Vytvoria sa zásoby, dokonca „nadzásoby“ energie a dostaví sa „jojo“ efekt. U ľudí s nadváhou a obezitou sú molekuly tukov uzavreté ako v trezore, a nie sú ochotné tukové bunky opustiť.

S pribúdajúcim vekom telo znižuje spotrebu energie, a tak môžete začať nečakane priberať, aj keď nezačnete viac jesť. Väčšina ľudí sa pri uvedomení tohto faktu začne obmedzovať v strave, čo vedie zase k nedostatku živín. Ak začnete prívod živín obmedzovať, telo zapojí obranný mechanizmus a vytvorí si ešte väčšie zásoby. A priberáte. Zapojí sa šetriaci režim a spomalí sa látková výmena. A dôsledkom zníženej fyzickej aktivity sa navyše mení pomer svalovej a tukovej hmoty.

 

Aké sú príčiny nadváhy a obezity?

Najčastejšou formou obezity je tzv. primárna obezita. Na jej vzniku sa podieľa nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie. Hoci vedci dokázali, že hmotnosť ovplyvňuje aj genetika (to znamená, vaši rodičia sú obézni či sestra a aj vy iní nebudete?!). Takže najčastejšou príčinou nadváhy a obezity je prejedanie sa, spolu so zníženým výdajom energie v dôsledku sedavého spôsobu života.

Možno sa aj snažíte žiť a stravovať zdravo. Ale ak zjete akokoľvek vyváženej stravy priveľa, priberiete.

Ruku na srdce. Každý má dni, keď toho skonzumuje viac ako inokedy. Príčiny môžu byť rôzne: stres, neistota, nedostatok spánku, predmenštruačný syndróm. alebo jete len tak, z dlhej chvíle. Zjednodušene poviem. Človek môže byť obézny preto, lebo za normálnu porciu považuje veľa jedla.

Na vzniku sekundárnej obezity sa môžu podieľať niektoré endokrinologické ochorenia, napríklad poruchy štítnej žľazy, mozgové nádory, užívanie liekov (hormónov, či liekov proti depresiám). Táto forma obezity sa vyskytuje zriedkavejšie.

 

Čo mám teda robiť...? Ako sa zbaviť nadváhy, celulitídy a ako dosiahnuť Štíhlu postavu natrvalo?

Viac vám vysvetlím na Poradenstve – účinné chudnutie, kde vám „ušijem individuálny program na mieru“. Program, ktorý nebude vyžadovať hladovanie a neochudobní vás o žiadne dôležité živiny. Práve naopak. Program je zdravý, odskúšaný a funguje! Pomôže vám účinne schudnúť natrvalo. Od vás sa bude vyžadovať jediné - rozhodnutie a disciplína. Dôležité totiž nie sú výsledky v prvých dňoch či týždňoch. Najdôležitejšia je zmena návykov, ktoré sa postupom času pre vás stanú bežnou rutinou. Každá, aj tá najdlhšia cesta začína prvým krokom. Tým krokom je rozhodnutie, ktoré neodkladajte. Prečo je dôležité začať hneď? Pretože zajtra môže byť tisíc dôvodov, prečo s chudnutím nezačnete!

 

Stanovte si CIEĽ, ktorý chcete dosiahnuť...

Ak chcete byť úspešní, musíte najprv sami uveriť, že to dokážete. Chudnutie totiž začína v hlave. Potrebujete si urobiť plán, s ktorým vám rada pomôžem.

Bea

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)